The Cascade Long Range is designed for hunters seeking precision at extended distances without compromising affordability. Borrowing features from long-range target competition rifles, the Cascade LRH gives hunters the added confidence to make kill shots on big game at 300 yards and beyond. The key is a medium-heavy barrel contour and a stock designed for stability and fit, with a flat and wide forend and adjustable length-of-pull and comb height.
CVA CR3960 Cascade Long Range Hunter Full Size 7mm Rem Mag 24″ Smoked Bronze Cerakote Steel Threaded Barrel, Realtree Hillside Synthetic Stock
$880.99
CVA CR3960 Cascade Long Range Hunter Full Size 7mm Rem Mag 24″ Smoked Bronze Cerakote Steel Threaded Barrel, Realtree Hillside Synthetic Stock
6 in stock
Additional information
| UPC | 043125039609 |
|---|---|
| Manufacturer | Connecticut Valley Arms / CVA |
| Manufacturer Part Number | CR3960 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
You must be logged in to post a review.





Reviews
There are no reviews yet.