TruGlo’s Tru-Brite Xtreme Compact Tactical Scope comes with 1″ rings for mounting to your accessory rail. Its fully coated lenses provide maximum brightness, clarity and contrast. The fingertip windage and elevation adjustment are under screw down caps and the durable leaf spring is for windage and elevation adjustments. The one piece tube is made of aircraft quality aluminum with a durable, scratch resistant, non reflective matte finish.
This model has a mil-dot reticle.
Truglo TG8504BT Tru-Brite Xtreme Compact Tactical 4x 32mm Obj 20.79 ft @ 100yds FOV 1″ Tube Black Finish Mil-Dot
$66.99
Truglo TG8504BT Tru-Brite Xtreme Compact Tactical 4x 32mm Obj 20.79 ft @ 100yds FOV 1″ Tube Black Finish Mil-Dot
1 in stock
Additional information
| UPC | 788130012925 |
|---|---|
| Manufacturer | TruGlo |
| Manufacturer Part Number | TG8504BT |
| Adjustable Parallax | 100 yds |
| Adjustment Size | 30" @ 100 yds |
| Eye Relief | 5.50" |
| Length | 9.80" |
| Magnification | 4x |
| Model | Tactical |
| Optic Coating | Fully Coated |
| Power | 4 |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | MIL-DOT |
| Shipping Weight | 1.1313 |
You must be logged in to post a review.





Reviews
There are no reviews yet.