This Rosco 16″ 5.56 Bloodline Heavy Barrel (HB) was made to cater to end users who need to run their guns hard without any remorse. The heavy contour barrel is well suited for full auto use and abuse.
Rosco Manufacturing BL-16-HB-556-7-C Bloodline 5.56 NATO 16″ Nitride 4150 CMV Barrel
$169.20
Rosco Manufacturing BL-16-HB-556-7-C Bloodline 5.56 NATO 16″ Nitride 4150 CMV Barrel
4 in stock
Additional information
| UPC | 181969500081 |
|---|---|
| Manufacturer | Rosco Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | BL-16-HB-556-7-C |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | Bloodline |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |
Be the first to review “Rosco Manufacturing BL-16-HB-556-7-C Bloodline 5.56 NATO 16″ Nitride 4150 CMV Barrel”
You must be logged in to post a review.





Reviews
There are no reviews yet.